Cyklus: musíme se změnit

Cyklus pedagogicky zaměřených článků, určených zejména učitelům, o tom, jak těžce škola zaostává za rozvojem společnosti. Že nezvládá připravovat většinu žáků na život. Že se stává místem naprosto zbytečným pro rozvoji dětí.

Někdo možná nemá rád slovo musíme. Vyvolává to v něm automaticky obranné reakce, ale já jsem ho použil záměrně, protože nám opravdu už nic nezbývá, pokud nechceme zanevřít na společnost. Zároveň platí, že pokud jste měli právě tuto reakci („nic nemusíme“), tak stejně to vidí i naši žáci. A naše škola je na tom „musíte“ postavena.

Berte články spíše jako má soukromá zamyšlení. Sám si díky nim srovnávám své myšlenky, ale zároveň se o ně chci podělit.

Uvědomuju si, že moje úvahy budou vyznívat především skepticky. Protože celé školství skepticky vidím. Na druhou stranu vidím snahu věci měnit, mnohdy i přes odpor státu, v podobě alternativních škol. Ty jinak ve svých textech vlastně vynechávám a zaměřuju se na českou státní školu.

A co vlastně čekat za články. Rozhodně nechci plácat jen prázdnou slámu a kritizovat pouze věci, které už kritice podrobeny byly a pokud ano, tak chci ukázat taky jak to funguje u nás na škole. Témata budou různá od klasifikace, přes učební metody, projektové vyučování , rozvoj žáků, vzdělávací programy až po motivaci žáků a učitelů.

Na závěr ještě možná inspirativní video k zamyšlení.

No Comments

Post a Comment